توماس فریدمن در کتاب «جهان مسطح است» با نگاهی موشکافانه به تحولات هزاره‌ی جدید گفته است: «تحلیلگران همواره یک جامعه را با آمارهای سنتی اقتصادی و اجتماعی سنجیده‌اند: کسری موازنه‌ی پرداخت‌ها، تولید ناخالص داخلی، نرخ بیکاری، نرخ باسوادی میان زنان بزرگسال، و … آمارهایی از این است مهم و روشنگرند. اما بُعد دیگری نیز وجود دارد که دشوار می‌توان سنجید و به اعتقاد من حتی مهمتر و گویاترست: نسبت خاطرات به امیدها و آرزوها!»

چندین بار نوشته‌های فریدمن را خوانده‌ام. این بخش از نوشته‌هایش برایم بسیار جالب و تأمل‌برانگیز است. واقعاً نسبت خاطرات به امیدها و آرزوها چه سنجه‌ی جالبی است.

فریدمن درباره‌ی مقصودش از «آرزو» می‌گوید: «مقصود من از آرزو نوع مثبت و جاندار آن است». وی ازمایکل همر (Michael Hammer) – از مشاوران و صاحبنظران برجسته‌ی بازرگانی در جهان – یاد می‌کند که گفته است: «تأکید مداوم یک بنگاه بر شرایط خوب آن در گذشته، حاکی از دست به گریبان بودن آن با مشکلات، در حال حاضر است. این نکته در مورد کشورها نیز صدق می‌کند. کشورهایی هستند که هیچ‌گاه گذشته‌ی خود را فراموش نمی‌کنند. عظمت شما در قرن چهاردهم موجب مسرت است. اما این عظمت به گذشته تعلق دارد. مهم وضعیت کنونی شماست. وقتی خاطرات شما از آرزوهای‌تان سبقت بگیرند، نشانه‌ی نزدیک شدن شما به پایان راه است. شاخصه‌ی یک سازمان واقعاً موفق این است که با آمادگی برای پشت سر گذاشتن آنچه مایه‌ی موفقیت آن بوده، آغازی دوباره را تجربه کند.»

فریدمن در ادامه گفته است: «در جوامعی که خاطراتشان فراتر از آرزوهای‌شان باشد، انسان‌های بسیار ایام بسیار را صرف پس‌نگری می‌کنند. آن‌ها به جای کاویدن در حال، منزلت، ثبات و عزت را در نشخوار گذشته می‌جویند. در مواردی، گذشته بیش از آنکه واقعی باشد، رؤیایی و آرایش شده است. در‌واقع چنین جوامعی تمام ذهن‌شان را به آذین‌بندی گذشته‌ی خیالی سپرده‌اند و به جای تصور آینده‌ای بهتر و گام زدن در آن راه، به گذشته چسبیده‌اند.»

و چه آشناست این جامعه …

فکر می‌کنم این جمله را همواره باید به یاد داشته باشیم: «وقتی خاطرات شما از آرزوهای‌تان سبقت بگیرند، نشانه‌ی نزدیک شدن شما به پایان راه است.»

0 Comments

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

با من تماس بگیرید

Sending

© 2018 محمد بدری

Log in with your credentials

Forgot your details?